Wytwory ludzkie

Wyrobów ludzkich jest naprawdę wiele. Każdy z nich jest piękny na swój sposób. Niektóre są piękne już na pierwszy rzut oka, innym natomiast trzeba nieco się przyjrzeć, aby dostrzec w nich ukryte piękno. Jednym z wytworów tej drugiej kategorii jest piwnica.

 

Jest ona najniższą, znajdująca się pod ziemią częścią budynku. Różne piwnice mają różne zastosowanie. Wszystko zależy oczywiście od właścicieli całego budynku oraz od tego, jaka jest jego funkcja użytkowa. Może być to po prostu budynek mieszkalny, szkoła, cokolwiek. Nie jest ciekawostką to, że nazwę swoją piwnica zaczerpnęła od piwa. Otóż aby je tworzyć, musiało być one produkowane w warunkach piwniczych. Aby nie psuło się zbyt szybko, musiało mieć chłodni i ciemno. Współcześnie przeznaczenie użytkowe piwnic jest nieco inne. Lokatorzy budynków w których znajdują się piwnice, przechowują w nich przedmioty, które nie mają dla nich znaczenia w życiu codziennych. Są to rzeczy które przydają się rzadko albo takie, które szkoda jest im wyrzucić. Czasem również w piwnicach przechowywane są przetwory spożywcze gospodyń domowych. W dawnych czasach, kiedy ludzie nie posiadali również takich odkrytych wynalazków jak na przykład lodówka, wykorzystywano piwnice do przechowywania dużej części żywności. Miejsce to było zimne, ciemne, więc jedzenie tak szybko się tam nie psuło. W tych bardziej głębokich piwnicach, które zazwyczaj znajdowały się pod budowlami dworów, do lata udawało się nawet przechowywać lód. Miał on tam swoją dodatkową funkcje, ponieważ obniżał temperaturę w pomieszczeniu. W piwnicy do dnia dzisiejszego przechowuje się także wina. Czasami zdarza się również tak, może teraz jest to mniej popularne, ale piwnice używane były jako pomieszczenia mieszkalne. Obecnie częściej jednak wykorzystuje się je jako sklepy. Mają one swoją nazwę. Mianowicie są ro sutereny. Jeżeli chodzi o bardziej odległe czasy, powszechnymi fortecami były zamki. To właśnie w ich podzwimiach znajdowały się lochy.
żywności, znajdowały się lochy. Kultura ta poniekąd zachowała się do czasów dzisiejszych. Istnieją kawiarnie czy też restauracje które celowo charakteryzowane są na tamte czasy.

Inne przykłady podziemnych pomieszczeń

Innym, kolejnym przykładem pomieszczeń podziemnych są ziemianki. Są one bardziej prymitywnym rodzajem budowli. Ziemianka wykopywane były po prostu w ziemi. Na to wskazuje sama ich nazwa. Jedynym kamuflażem ziemianek były po prostu gałęzie zarzucone na nie. Ewentualnie poszyte mogły być one również zwierzęcymi odchodami. Czasem zdarzało się również tak, że tego typu pomieszczenia posiadały piece gliniane. Używane były one głównie przez stare plemiona. Były to głównie plemiona słowiańskie oraz germańskie. Istnieją one również w czach obecnych. Ich funkcjami są przechowywanie pożywienia, jednakże wyłącznie przy niskiej temperaturze, czyli zimą. Innym ich zastosowaniem może być schronienie myśliwskie czy też po prostu mieszkanie. Kolejnym wytworem ludzkim o jakim pragnę tutaj wspomnieć, jest ogród. Jest to miejsce, które przeznaczone jest do uprawy roślin.