Płyty budowlane (płyta OSB, wiórowa czy MDF) to ważny element prac remontowo – budowlanych. Nie są drogie, a zachowują przy tym trwałość. Pozwalają też na różne możliwości wykończenia wnętrz. Płyty budowlane różnią się między sobą budową, zastosowaniem i cechami.
Płyty budowlane stosuje się między innymi podczas wyrównywania podłoża. To ważne, aby podłoże było idealnie równe, gdy zamierzamy położyć na nim podłogę, chcemy ją umalować lub kłaść na niej płytki. Płyty te służą także do wyrównywania ścian przed nałożeniem nań tapety czy pomalowaniem na nowy kolor.
Materiał ten bywa też wykorzystywany jako okładzina ścienna, bez potrzeby dodatkowego wykończenia. To sposób coraz częściej stosowany w nowoczesnych wnętrzach. Płyty budowlane są też znakomitym materiałem, z którego tworzy się domy szkieletowe, pod warunkiem, że będą to płyty samonośne.
Można tworzyć z nich także zabudowę dachu i poddasza. Doskonale sprawdzają się również w doli estetycznej i schludnej obudowy rur, chociaż takie ich wykorzystanie wymaga wyboru gotowego profilu narożnikowego. Płyty budowlane wykorzystywane są też w roli obudowy elementów o nietypowej budowie, na przykład okrągłych brodzików lub kształtnych wanien. Płyty budowlane są dobrym materiałem na izolację termiczną i akustyczną.
Do różnych prac budowla -nych i wykończenia wnętrz najczęściej wykorzystuje się płyty polistyrenowe (XPS). Są lekkimi płytami, które zostały usztywnione i cechują się niską nasiąkliwością. Wykańczane są trwałą i szlachetną powłoką. Płyty te znajdują podobne zastosowanie co płyty karton – gipsowe, ale są od nich mniej pylące, choć również mniej odporne na ogień.
Kolejnym rodzajem płyt, które często stosuje się w budownictwie są płyty OSB, tworzone z układanych warstwowo wiórów. Są niezwykle wytrzymałe i odporne na wilgoć, zwłaszcza w wersji płyty OSB 4. Ich największą wytrzymałość określa oś główna. Płyty te stosuje się przeważnie do wyrównywania podłóg i posadzek, służą także do tworzenia ścian działowych.