Nie każdy właściciel kota wie, że jego pupil również – podobnie jak my, ludzie – może zmagać się z łupieżem. Zwierzę odczuwa wyraźny dyskomfort, często się drapie a, w niektórych przypadkach wygryza sierść. Co stanowi przyczynę tego problemu i jak można mu zaradzić, aby przywrócić komfort zwierzakowi?
Jak powstaje koci łupież?
Pojawiające się na sierści zwierzaka jasne płatki to efekt nieprawidłowo pracujących gruczołów łojowych. Gdy wytwarzają one nadmierne ilości łoju, ten może zacząć podrażniać skórę, powodować stan zapalny, a w skrajnych wypadkach także łysienie, gdyż zwierzę, chcąc pozbyć się swędzącego problemu, nadmiernie liże sierść i się drapie. Ślady łupieżu zaobserwować można m.in. na legowisku lub dywanie, jednak zdiagnozowanie problemu nie zawsze jest tak proste, jak mogłoby się wydawać, ponieważ koci łupież wywoływać mogą różne czynniki. Jak więc działać, chcąc pozbyć więc uporczywego problemu?
Ustalenie przyczyny – informacje
Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć, gdy zaobserwujemy, że u naszego pupila pojawia się koci łupież, jest wizyta u weterynarza. Warto to zrobić w miarę możliwości jak najszybciej, aby zaniedbany problem nie przerodził się w poważniejsze problemy skórne naszego pupila. Specjalista pomoże nam określić przyczynę kociego łupieżu, a także przywróci komfort skórze kota. Przyczyn powstawania łupieżu u czworonożnego podopiecznego może być wiele – niekiedy towarzyszy on zakażeniom grzybiczym lub pasożytniczym, innym razem może wynikać z nieprawidłowej diety. Czasem czynnikiem, który przyczynia się do nadmiernej pracy gruczołów łojowych jest stres, nadmierne zabiegi pielęgnacyjne czy też w przypadku niewychodzących kotów – zbyt wysoka temperatura panująca w naszym mieszkaniu. Warto więc przygotować się przed wizytą na pytania specjalisty związane z tym, jak wygląda jadłospis naszego pupila oraz jego codzienny tryb życia. Być może rozwiązanie problemu okaże się prostsze, niż początkowo myśleliśmy.
Rozwiązanie problemu
W zależności od przyczyny, z jaką wiąże się pojawiający u naszego zwierzęcia koci łupież, weterynarz zarekomenduje odpowiednie, niekiedy wieloetapowe leczenie. Na rynku znajdziemy różnego rodzaju preparaty pomocne w walce z łupieżem. Pamiętajmy jednak, ze tam, gdzie problem leży głębiej, należy starać się zwalczać go także dodatkowymi drogami, np. uzupełniając koci jadłospis o pełnowartościowe składniki oraz ważne dla odbudowy skóry białko. Kondycję skóry pupila warto wesprzeć dodatkowo za pomocą diety bogatej w witaminę A oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, które troszczą się o zdrową i zadbaną, a więc mogącą spełniać swoje funkcje ochronne skórę kota.
Dbałość o piękną, zdrową sierść naszego kota nie musi być trudna. Doświadczony specjalista z powodzeniem pomoże nam dobrać odpowiednie, stworzone z myślą o kondycji kociej skóry preparaty, a także podpowie, jak ułożyć dietę pupila, aby miała korzystny wpływ na regenerację naskórka i kontrolę nadmiernej produkcji sebum, a do tego była pełna wysokiej jakości składników odżywczych.