Sposoby na zaparcia

Zaparcia stanowią powszechny problem zdrowotny i społeczny. Szacuje się, że trudności z prawidłowym wypróżnianiem ma około 30% populacji. Związane jest to z rozwojem cywilizacyjnym oraz dietą i trybem życia współczesnego człowieka.

Zaparcia – co to jest?

Zaparcie, powszechnie znane jako zatwardzenie, definiowane jest jako wypróżnianie rzadziej niż 3 razy w tygodniu wraz z dodatkowymi objawami tj.: defekacja z dużym wysiłkiem, twarde lub grudkowate stolce oraz uczucie niepełnego wypróżnienia. Zaparciom towarzyszą dodatkowe objawy ze strony przewodu pokarmowego, które powodują duży dyskomfort. Są to bóle brzucha, wzdęcia, czy uczucie przepełnienia. Wbrew pozorom, żadnego z tych objawów nie należy bagatelizować, gdyż nieleczone mogą powodować poważne problemy ze zdrowiem. Mogą przyczynić się do powstania zmian patologicznych w jelitach oraz zaburzeń mikrobiomu, które wpływają na powstawanie innych chorób, na przykład autoimmunologicznych.

Informacje skąd się biorą zaparcia?

Najczęstszą przyczyną powstawania zaparć jest wolne tempo pracy przewodu pokarmowego, które jest spowodowane niewłaściwym sposobem odżywiania – dostarczaniem zbyt małej ilości błonnika, niedostatecznego nawodnienia organizmu oraz spożywaniem dużej ilości przetworzonej żywności. Do czynników sprzyjających zatwardzeniom należą także: nadwaga, siedzący tryb pracy, brak aktywności fizycznej oraz przewlekły i długotrwały stres. Przyjmowanie niektórych leków, np. moczopędnych lub zawierających żelazo, również może pogłębiać ten problem. Niekiedy przyczyną zaparć są choroby jelit lub ich nieprawidłowa budowa. Dlatego przy długotrwałych problemach z defekacją warto udać się do specjalisty, aby ustalił ich przyczynę.

Jak radzić sobie z zaparciami?

Walkę z zaparciami warto zacząć od najprostszego sposobu – zmiany diety. Na początku wystarczy spożywać więcej produktów zawierających błonnik, który przyspiesza pasaż treści pokarmowej w jelitach. Niezwykle istotne przy większej podaży błonnika jest picie odpowiedniej ilości wody. Niezbędne jest także włączenie aktywności fizycznej, mogą to być chociażby 30-minutowe spacery. Oprócz tego ważne jest ograniczenie przetworzonej żywności oraz spożywanie posiłków bez pośpiechu i dokładne przeżuwanie pokarmu w jamie ustnej. W przypadku zaparć, których przyczyną jest jakaś dysfunkcja przewodu pokarmowego, niezbędne może okazać się przyjmowanie leków ułatwiających wypróżnianie. Popularnym sposobem są również dostępne bez recepty w aptekach leki przeczyszczające. Naturalne sposoby na zaparcia Oprócz wyżej wymienionych sposobów na walkę z zaparciami, warto wspomóc się naturalnymi produktami, które pomogą nam uporać się z tym niewątpliwie wstydliwym problemem. Skuteczne domowe sposoby przyspieszające perystaltykę jelit to herbatka owocowa-ziołowa, siemię lniane, sok z aloesu, kora kruszyny, liść senesu. Sposobów na zaparcia jest mnóstwo. Pomimo tego, że dla wielu osób zaparcia wydają się dosyć błahym problemem, w żadnym wypadku nie można i nie należy ich lekceważyć. Nieleczone zaparcia mogą prowadzić do wielu chorób, a nawet przyczyniać się do powstania nowotworów.