Sposoby na bolące stawy

Bóle stawów zdarzają się bardzo często. Mogą borykać się z nimi osoby w różnym wieku, nie jest to dolegliwość osób starszych jak przyjęło się powszechnie. Stawy pełnią bardzo ważne funkcje, nie warto więc bagatelizować dolegliwości i zacząć działać jak najszybciej, aby powrócić do sprawności. Leczenie bólu za pomocą środków przeciwbólowych nie rozwiąże problemu. Odpowiednie leczenie powinno rozpocząć się po wizycie u lekarza, warto więc udać się na nią jak najszybciej.

Przyczyny bólu stawów

Bóle stawów dzieli się na zapalne i te niezapalne. Pierwszym towarzyszy opuchlizna a także czerwienienie. Niezapalne zapalenie stawów charakteryzuje się zaczerwienieniem oraz ciepłotą stawu, ale brak w tej sytuacji opuchlizny. Wśród najczęstszych przyczyn bólu można wymienić:

  • choroby reumatyczne – na przykład reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Stilla czy toczeń rumieniowaty układowy,
  • urazy – takie jak skręcenia,
  • infekcje bakteryjne – takie jak rzeżączka,
  • dna moczowa,
  • choroby jelit,
  • zażywanie niektórych leków,
  • nadwaga i otyłość,
  • nadmierna aktywność fizyczna, szczególnie ta, która mocno obciąża stawy.

W przypadku odczuwania niepokojących dolegliwości, zgłoś się do lekarza jak najszybciej.

Sposoby na bolące stawy

Poza zaleceniami lekarza, można wypróbować również dodatkowe sposoby, które pomogą złagodzić bóle. Zimne lub ciepłe okłady mogą skutecznie pomóc. Warto wypróbować obie opcje, aby zorientować się, czy i która z nich jest pomocna. Kolejnym sposobem jest zastosowanie kąpieli zdrowotnych z dodatkiem ziół o działaniu przeciwzapalnym. Na bóle stawów mogą pomóc także odpowiednie suplementy, które można zakupić w aptece. Ważne jest to, aby zadbać o prawidłową dietę. Ból stawów może być oznaką, że czegoś w codziennym jadłospisie brakuje. Jeśli nie wiesz jak powinna wyglądać Twoja dieta, warto skorzystać z porady dobrego dietetyka. Dzięki ustalonej przez niego diecie, Twój organizm otrzyma wszystko to, czego potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Pamiętaj jednak, że wizyta u lekarza jest bardzo istotna.

Podsumowanie

Bóle stawów mogą stać się dolegliwością każdego, bez względu na wiek. Przyczyny mogą być różne, a stan mniej lub bardziej poważny. Warto udać się do lekarza, aby poznać przyczynę problemu i szybko podjąć odpowiednią drogę leczenia. Dzięki temu można sprawić, że powrót do sprawności przebiegnie szybciej i bardziej efektywnie. Aby cieszyć się lepszą kondycją i zdrowiem, zadbaj o regularny ruch oraz odpowiednią, dobrze zbilansowaną dietę. Warto udać się do dietetyka, który ułoży najlepszy dla Ciebie jadłospis. Jeśli potrzebujesz ulgi w bólu, warto zastosować kąpiele z dodatkiem ziół, które wykazują działanie przeciwzapalne. Dzięki temu poczujesz ulgę, a dodatkowo zrelaksujesz się i odprężysz. Pomocne mogą okazać się także okłady. W zależności od preferencji, zastosuj zimne lub ciepłe okłady. Nie zapominaj jednak o tym, iż zaplanowane przez lekarza leczenie przyniesie Ci największą ulgę i najlepsze efekty. Nie zwlekaj więc i zacznij działać