Jak zaplanować nocleg gości podczas wesela?

Organizacja wesela przez parę młodą to duże wyzwanie. Należy pamiętać o wielu kwestiach, aby uroczystość bez problemu się udała, a goście byli zadowoleni i zapamiętali to na długo. W tym celu należy szczególnie zadbać o ich bezpieczeństwo oraz komfort. Jedną z kwestii, którą bez wątpienia należy rozważyć jest zaplanowanie noclegu.

Na kim spoczywa odpowiedzialność za nocleg?

Przyjęło się, że wesele to przywilej pary młodej i to na nich spoczywa obowiązek zadbania o pobyt gości. Należy mieć na uwadze, że zapewne wielu z nich będzie przyjeżdżać w nasze rejony specjalnie ze względu na ślub. Warto więc już o wiele wcześniej zainteresować się ich pobytem. Pierwszą kwestią, którą powinniśmy rozważyć jest to kto ma opłacać nocleg gości. Przyjęło się, że robi to para młoda, jednak coraz częściej to sami goście deklarują dokonanie takiej opłaty. Bez względu na naszą decyzję powinniśmy ze znacznym wyprzedzeniem poinformować każdego gościa indywidualnie o sposobie, jaki wybraliśmy. Unikniemy dzięki temu zbędnych nieporozumień oraz dodatkowego stresu po obu stronach. Drugą kwestią jest to czy to my rezerwujemy dane noclegi czy goście sami wybierają miejsce swojego pobytu. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest to, aby to para młoda wybierała miejsce, dzięki czemu nie będzie problemu z dojazdem do różnych lokalizacji. Warto mieć jednak przy tym na uwadze, że niektóre osoby mogą chcieć przedłużyć swój pobyt i takie kwestie ustalać indywidualnie.

Lokalizacja noclegu

Przed zarezerwowaniem danego miejsca powinniśmy pamiętać, aby było ono możliwie jak najbliżej organizowanej przez nas uroczystości dzięki czemu unikniemy konieczności organizowania transportu. W przeciwnym wypadku będziemy musieli zadbać o dowóz osób z i na wesele, zwłaszcza, jeżeli obiekty te są od siebie znacznie oddalone. Warto rozważyć również skorzystanie z takich obiektów, które umożliwiają wynajęcie zarówno sali jak i noclegów. Takie rozwiązanie zdejmie z nas ciężar organizowania dodatkowego transportu, ponieważ każdy będzie w stanie pieszo wrócić do swojego pokoju.

Ustalenie szczegółów

Najczęściej wybieranym sposobem o informowaniu gościu na temat noclegu jest zamieszczenie takiej informacji w formie wierszyka razem z zaproszeniem na ślub. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyśmy informowali gości na przykład telefonicznie. Ta metoda ma dużą zaletę, ponieważ od razu możemy zorientować się, ile osób jest wstępnie zainteresowanych. Jeżeli przejęliśmy na siebie rezerwowanie pokoi powinniśmy zadbać o to, aby goście określali się do konkretnego terminu czy zamierzają z tego skorzystać. Umożliwi nam to na bieżąco dokonywać rezerwacje i unikniemy sytuacji, w której zarówno my, jak i gość zadba o nocleg, dublując rezerwacje. Gdy otrzymamy już potwierdzenia od gości powinniśmy pamiętać o tym, aby zarezerwować odpowiednią liczbę pokoi uwzględniając przy tym osoby towarzyszące oraz dzieci. Musimy również wziąć pod uwagę to, które pary łączy miłość oraz nie umiejscawiać ich łącznie ze znajomymi. Poza tym, powinniśmy odpowiednio rozlokować osoby – na przykład osoby, które mogą mieć problemy z poruszaniem się, na parterze.