Aby budowa i remont były bezstresowe

Każdy człowieka kocha swój dom, dlatego wszystko z nim związane chce powierzyć fachowcom. Budowa domu od zera to olbrzymie przedsięwzięcie wymagające sporych nakładów finansowych, ale też pilnowania wszystkiego, dobrej organizacji. Wszystko dobrze wygląda tylko w programach i reality show w telewizji. W realnym życiu osoby, które chcą wybudować dom spotykają się z wieloma problemami do rozwiązania. Począwszy od samego kupna działki, poprzez zdobycie pozwolenia, aż do samej budowy i wykończenia budynku. Nowoczesne budownictwo, choć jest niedoceniane przez starsze pokolenie, przewiduje wiele ułatwień. Można tworzyć ściany z półfabrykatów, większa szczelność budynku, lepsza izolacja zapewni mniejsze zużycie energii na późniejsze ogrzewanie domu. To spore zalety.

Jak przetrwać remont

Jeśli chcemy przeprowadzić jakieś działania w naszym domu, które mają odnowić lub zmienić funkcjonalność jakiegoś pomieszczenia, dobrze jest przemyśleć wszystko od początku i przedyskutować z całą rodziną. Remont nie musi być czasem kłótni i nieporozumień. Pamiętajmy, że możemy remontować tylko to co przewiduje budownictwo społeczne do jakiego zalicza się nasze mieszkanie. Nie możemy burzyć ścian, ponieważ nie wiemy, które z nich są nośnymi, czy działowymi. Konieczne jest, aby poznać swoje prawa co do remontowania mieszkania i jakie są ograniczenia.

Budowa z pomocą firmy

Żeby zbudować dom, trzeba znaleźć dobrą firmę budowlaną. Można albo popytać znajomych, albo zobaczyć inwestycje jakie już mają za sobą wybudowane i oddane do użytku pracownicy, których zatrudnienie bierzemy pod uwagę. Warto zapoznać się ich ofertą. Czy dom trafi do nas w stanie deweloperskim, czy surowym, jak wyglądają kolejne etapy budowy, co jest ważne – to wszystko warto zgłębić, ponieważ uczestniczenie w całym procesie powinno być naszym zadaniem. W końcu dom powstaje za nasze pieniądze, musimy być pewni, że zostały dobrze wydane.

Jak uniknąć oszustów

Kiepscy fachowcy zdarzają się wszędzie. Jednak w przypadku budowy domu nie są to wybaczalne błędy, ponieważ chodzi o nasze bezpieczeństwo, komfort i często dorobek całego życia. Zdarza się, że źli fachowcy oszczędzają na materiale budowlanym. Kupują tanie i gorszej jakości produkty. Warto spisać umowę w której określimy szczegóły zlecenia, ponieważ w przypadku jej braku trudno udowodnić przed sądem kto miał rację. Jeśli dom już powstał i chcemy zakupić stolarkę okienną i drzwiową, dobrze jest wybrać rozwiązanie, aby firma od razu przywiozła okna i drzwi i je zamontowała. Jeśli coś się wydarzy podczas montażu, będzie jasna sytuacja. Nie zostaniemy posądzeni, że coś wykonaliśmy nieprofesjonalnie i nieprawidłowo. Choć malowanie ścian i kładzenie płytek to dość proste zadania firm wykończeniowych, to warto określić fachowcom co i jak powinni zrobić. Wiele firm tylko uważa się za profesjonalne, w praktyce często niewydajnie gospodarują materiałem i jakość pracy pozostawia wiele do życzenia. W miarę możliwości kontrolujmy ich poczynania, aby finalnie się nie rozczarować.