Spośród wielu gatunków rodzaju Cordyceps używanych w ziołolecznictwie najczęściej stosuje się (łac. Cordyceps Sinensis).
Maczużniki Chińskie . Grzyby te rosną jako pasożyt larwy motyli, pewnego gatunku gąsienicy, w którą równocześnie grzyb ten zabija oraz zamienia w swoją grzybnię. W postaci najbardziej „dzikiej” i pożądanej występują one w Himalajach, głównie na terenie Tybetu i Nepalu.
Historia
W tradycyjnej medycynie chińskiej ludowej i tybetańskiej Cordyceps stosowany był i jest od co najmniej tysiąca lat. Określany jest on to mianem- najdroższym zioło świata, cenniejszego od sztabki złota.
Maczużniki Chińskie w swojej pierwotnej postaci -rosną wolno, poza oczywiście, rzecz biorąc- uprawą komercyjną. Zbieranie Maczużników, a także ich uprawa stanowi niezwykle ważne źródło dochodu dla mieszkańców Tybetu. Ze względu na jego cenę, cena grzyba, dziko rosnącego w naprawdę trudnych warunkach – dużych wysokościach, przekracza 70 000 dolarów za kilogram i cały czas rośnie. Handel nimi nie jest prosty.
Dopiero na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia udało się wyhodować Cordyceps w Chinach. Wówczas nie był to grzyb pochodzący z Tybetu, mającemu przypisywane się największą moc leczniczą.
Właściwie do dzisiaj naukowcy i hodowcy próbują dojść do uzyskania w uprawie Maczużnika Chińskiego możliwie najbardziej zbliżonego do
tego tybetańskiego.
Obecnie hodowlany grzyb jest sporo tańszy, dzięki temu jest powszechniej dostępny dla przeciętnego człowieka.
Pochodzenie Cordycepsu
Jako pierwsi właściwości rośliny z rodzaju- Maczużniki Tybetańskie zostały odkryte dokładnie 1500 lat temu przez himalajskich pasterzy bydła i owiec – zaobserwowali oni, że po zjedzeniu grzyba ich trzoda nabierała wigoru. Reszta świata usłyszała o starochińskim leku w roku 1993 – w czasie rywalizacji w zawodach w Pekinie. Wtedy chińskie biegaczki pobiły rekordy, odpowiednio na 10, 15 i 30 kilometrów. Wielu podejrzewało doping, jednak trener zawodniczek wytłumaczył dobrą formę swoich zawodniczek wysokogórskim treningiem i własnościami z zastosowania grzyba. Od zawsze uważano, że roślina ta wzmacnia organizm, poprawia jego ogólne funkcjonowanie, w tym działanie płuc oraz nerek.
Późniejsze badania dowiodły pozytywny oddziaływanie grzyba na układ odpornościowy człowieka. Jego czynne substancje biochemiczne zawarte w grzybie – obniżają skutecznie poziom złego cholesterolu i glukozy we krwi. Również jest on przeciwutleniaczem, zapobiega starzeniu się organizmu oraz może działać przeciwnowotworowo.
Podsumowanie:
Wszakże to nic dziwnego, że produkty zawierające grzyba są w obecnej chwili sprzedawane drożej niż złoto.