Co wybrać – roletę wewnętrzną czy zewnętrzną?

Jeżeli posiadamy dom i stoimy właśnie przed zadaniem dobrania do niego odpowiednich rolet okiennych powinniśmy szczególnie zastanowić się nad tym jaki ich typ będzie dla nas odpowiedni oraz czy wolimy zamontować je wewnątrz czy na zewnątrz. Istnieją bowiem znaczące różnice między poszczególnymi rodzajami, a jedynie ich odpowiedni dobór sprawi, że będziemy zadowoleni z zakupu.

Roleta wewnętrzna

Istnieje wiele różnych typów rolet wewnętrznych, a ich podstawowym zadaniem jest odpowiednie zaciemnienie pokoju oraz ochrona przed zbytnim ociepleniem podczas upałów. Poza tym musi ona spełniać również funkcję dekoracyjną i pasować do wystroju całego pomieszczenia. Różnice w ich modelach opierają się zazwyczaj na ich różnej konstrukcji. Najbardziej popularne modele to:

– Roleta dzień-noc

Jej cechą charakterystyczną jest to, że stworzona jest z naprzemiennych pasów. Jedne przepuszczają światło, a drugie zaciemniają pokój. Posiadają więc one największe możliwości regulacji wpuszczanego światła do pomieszczenia. Można je całkowicie zwinąć sprawiając, że cały pokój będzie oświetlony, rozwinąć zaciemniając go, zasłaniać za jej pomocą tylko część okna lub wpuszczać światło poprzez pasy, dzięki czemu w pokoju utworzy się tak zwana zebra ze snopów promieni słonecznych przecinanych cieniem.

– Roleta plisowana

Podczas jej składania tworzy się harmonijka. Są szczególnie cenione ze względu na to, że bez problemu możemy znaleźć wśród nich modele stworzone do nietypowych kształtów okien, na przykład trójkątnych lub okrągłych. Poza tym mogą one być jedno lub dwufunkcyjne, dzięki czemu możemy zwijać je od dołu do góry lub w obu kierunkach.

-Roleta rzymska

Ten typ rolet podczas składania tworzy zakładki, które dają piękny efekt dekoracyjny. Ich wadą jest to, że często składają się nierównomiernie. W przypadku, gdy chcemy wybrać ten model należy więc zwrócić uwagę na to czy są one dodatkowo wzmocnione fiszbinami. Takie rozwiązanie sprawia, że problem ten nie występuje, a roleta składa się w bardzo łatwy sposób i równo.
Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego modelu rolety warto rozważyć również możliwość zamontowania w naszym pomieszczeniu żaluzji. Podstawowym ich typem, które mogą znaleźć zastosowanie w mieszkaniach są żaluzje poziome. Składają się one z lamelek, którymi możemy obracać, wpuszczając w ten sposób określoną ilość światła do pokoju. Przy ich wyborze powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakich są wykonane, ponieważ to właśnie od tego będzie zależało w jakim stopniu będą się one nagrzewać, a zatem chronić nasze pomieszczenie.

Roleta zewnętrza

Takie rozwiązanie sprawia, że nie pełnią one jedynie takich funkcji, jak rolety wewnętrzne, ale również często są barierą antywłamaniową. Dzięki nim możemy więc dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo domowników oraz przedmiotów znajdujących się w środku mieszkania. Poza tym, dużo lepiej chronią pomieszczenie przed nasłonecznieniem ze względu na to, że nawet nie dopuszczają promieni słonecznych do powierzchni okna, dzięki czemu nie ma się ono nawet jak nagrzać. Ich system sterowania może być nie tylko mechaniczny, ale również elektryczny.