Jak przygotować się na żeglowanie?

Bez wątpienia jest coś urzekającego w żeglowaniu na wodzie. Pamiętać jednak należy o tym, że dyscyplina ta wymaga od nas odpowiedniej wiedzy i przygotowania. O czym należy więc pamiętać szykując się do wyruszenia na wodę z żaglówką?

Wybór miejsca

Niezwykle istotną kwestią jest wybór akwenu, na którym mamy zamiar żeglować. Dla amatorów polecane są przede wszystkim wody śródlądowe. Wynika to z faktu, że jeżeli chcemy samodzielnie żeglować to bez uprawnień możemy dokonywać tego jedynie, gdy posiadamy jacht o długości kadłuba mniejszej niż 7,5 m. Nie zwalnia nas to jednak z posiadania konkretnych umiejętności, które gwarantować nam będą bezpieczeństwo. Jeżeli jednak posiadamy odpowiednie uprawnienia nadane po zdaniu stosownego egzaminu przez Polski Związek Żeglarski możemy rozważyć wykorzystanie większego jachtu oraz wypłynięcie również na wody morskie. Zdecydowanie jednak żeglarstwo na wodach śródlądowych sprawia, że posiadamy komfort spowodowany świadomością, że bez problemu możemy szybko dostać się do brzegu, gdyby zaszła taka konieczność.

Odpowiednie przygotowanie się do wyprawy

Niezwykle ważnym elementem, o który powinniśmy zadbać jeszcze przed wyruszeniem na zaplanowany wyjazd jest skompletowanie odpowiedniego stroju. To od niego bowiem zależy nasz komfort podczas żeglowania. Trzeba się przygotować na wszelkie warunki pogodowe, które mogą nas złapać podczas pobytu na wodzie. Powinniśmy więc zadbać o to, aby posiadać przy sobie krem z filtrem, dzięki któremu unikniemy przykrych konsekwencji długotrwałego wystawienia na promienie słoneczne w postaci oparzeń słonecznych. Warto również pomyśleć o ochronieniu się przed komarami i kleszczami, z którymi z pewnością będziemy mieli styczność, zwłaszcza w przypadku, gdy wybierzemy się na wody śródlądowe. Powinniśmy więc zabrać ze sobą spreje, które nas przed nimi ochronią. Co do samego ubioru natomiast to elementem, o którym zdecydowanie nie możemy zapomnieć jest czapka. Może być to czapka z daszkiem, jeżeli czeka nas upał lub jej cieplejsza wersja, gdy mamy zamiar żeglować w gorszych warunkach pogodowych. Ubierać należy się oczywiście na cebulkę tak, aby z łatwością móc dostosować się do panujących obecnie warunków. Poza tym pamiętać należy, że znajdujemy się na wodzie, więc i żaglówka będzie mokra. Z tego względu powinniśmy wybrać buty, które nie będą ślizgały się po jej powierzchni, zapewniając nam odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Nie muszą być to kalosze chociaż z pewnością i taki rodzaj obuwia często się przydaje, zwłaszcza gdy pada deszcz. Drugim elementem, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę są spodnie. Powinny być one nieprzemakalne, aby podczas siedzenia ich nie przemoczyć. Warto zaopatrzyć się również w kurtkę, która ochroni nas przed deszczem. Poza tym powinniśmy zadbać o to, aby na pokładzie znalazły się wszelkie niezbędne środki ratunkowe na wypadek jakiegokolwiek urazu. Nie możemy również dopuścić do tego, aby żeglować pod wpływem alkoholu. Nasze reakcje i osąd sytuacji nie są wtedy takie same, jak gdy jesteśmy trzeźwi przez co w łatwy sposób może dojść do wypadku.