Tworzenie CV – o czym należy pamiętać?

Szukając nowej pracy nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego jak istotne jest stworzenie bardzo dobrego CV, a to przecież ono jest dokumentem, dzięki któremu pracodawca ma wybrać właśnie nas spośród wielu innych potencjalnych kandydatów. Warto więc zadbać o to, aby było ono jak najbardziej profesjonalne i przejrzyste. Dokonamy tego stosując się do kilku wskazówek przy jego tworzeniu.

Dopasuj CV do oferty

Błędem popełnianym przez wielu kandydatów jest to, że wysyłają oni to samo CV do wielu różnych firm, których zakres świadczonych usług, a zatem również umiejętności poszukiwanych u kandydatów, znacząco się różni. Powinniśmy zastanowić się nad tym do jakich firm mamy zamiar wysyłać CV i zamieścić w nich tylko te informacje, które mogą być interesujące z punktu widzenia pracodawcy. Należy przy tym pamiętać, że nie powinno ono zawierać wszystkich informacji o naszym życiu. CV musi być przejrzyste, aby osoba, która się z nim zapoznawała już po kilku sekundach wiedziała, czy posiadasz cechy i doświadczenie, które mogą ją interesować. Warto więc starannie zastanowić się nad tym jakie informacje w naszym CV są niezbędne, a które możemy pominąć.

Zadbaj o detale

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że CV jest wizytówką osoby, która je składa. Niedopuszczalne są więc literówki czy błędy ortograficzne. Przed jego wysłaniem musimy więc uważnie sprawdzić czy nie ma takich w naszym tekście, a także zadbać o to, aby wizualnie wszystko było spójne. Liczy się również zamieszczona przez nas fotografia. Powinniśmy zadbać o to, aby wyglądać na nim profesjonalnie. Nie wolno więc wstawiać zdjęcia z innymi osobami, w swobodnym stroju czy ujmującym twarz pod dziwnym kątem. Powinniśmy być na nim ubrani elegancko. Warto zdać sobie sprawę z tego, że to właśnie ono odpowiada za pierwsze wrażenie, jakie wywrzemy na osobie, która wybiera kandydatów. Powinniśmy więc rozważyć ze skorzystania z usług profesjonalisty. Dobry fotograf sprawi, że zdjęcie będzie nie tylko odpowiedniej jakości, ale również wyjdziemy na nim bardzo dobrze.

Dodatkowe informacje i zainteresowania

Jedną z kwestii, która z jakiegoś powodu okazuje się najtrudniejsza do umieszczenia w CV jest część poświęcona zainteresowaniom. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie musimy jej umieszczać, ale jeżeli posiadamy jakąś pasję, warto zawrzeć to w cv. Zdecydowanie może nas to wyróżnić na tle innych kandydatów i przy okazji sprawić, że pracodawca ujrzy w nas ciekawą osobę. Nie należy przy tym zmyślać tylko po to, aby mieć większą szansę na pracę. Pamiętajmy bowiem, że pracodawcy podczas rozmów kwalifikacyjnych bardzo chętnie nawiązują do tej rubryki i łatwo może wydać się, że nie mamy pojęcia o temacie, który umieściliśmy w tej sekcji. Oczywiście niektóre z zainteresowań są dużo milej widziane w procesie rekrutacji, ale zawsze muszą pokrywać się z prawdą. Warto również przygotować się o pytanie dotyczące zainteresowań podczas rozmowy kwalifikacyjnej nawet jeśli nie umieściliśmy tego elementu w swoim CV.