Jak prawidłowo się odżywiać?

Zdrowe odżywianie się jest bardzo ważne. Polega przede wszystkim na tym, by dostarczać swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych do istnienia składników. Nasz organizm do przeżycia potrzebuje przede wszystkim powietrza, wody, węglowodanów, białek, tłuszczy, a także witamin, minerałów i substancji śladowych. Jeśli zapewnimy wszystkie te składniki w odpowiednich ilościach, bez wątpienia będziemy cieszyć się doskonałym zdrowiem.

Śniadanie a zdrowie

Nie możemy zapominać, że każdego dnia powinniśmy spożywać przynajmniej pięć posiłków, w tym trzy główne, które dostarczą nam najwięcej składników odżywczych i kalorii. Każdy dzień powinniśmy zacząć od pożywnego śniadania. Nie może w nim zabraknąć właśnie węglowodanów, tłuszczy i białek. Nie należy zapominać przy tym o świeżych, surowych warzywach i owocach. Ponadto, idealne śniadanie powinno składać się także z napoju, który pozwoli nawodnić nasz organizm. Może to być szklanka wody mineralnej, herbata, kawa zbożowa, czy sok z owoców. Tak przygotowane śniadanie pozwoli rozpocząć dzień w najlepszy sposób.

Kolejnym posiłkiem powinno być drugie śniadanie. Jest ono jedynie dodatkowym posiłkiem i powinno być raczej lekkie. Warto wykorzystać świeży owoc, a także wypić kawę zbożową, herbatę czy szklankę wody mineralnej. Po tym posiłku powinien nadejść czas na kolejny duży posiłek. Nie zawsze nasze obiady muszą być dwudaniowe. Choć idealnie byłoby, gdybyśmy zapewnili sobie najpierw warzywną zupę, a następnie drugie danie, to nawet spożycie pojedynczego obiadu będzie wystarczające. Idealne obiady, podobnie jak śniadania powinny zapewniać nam odpowiednią ilość węglowodanów, białek i tłuszczów, a także powinno nawadniać nasz organizm. Zupa z warzyw będzie tutaj doskonałym sposobem, dlatego że zapewni nam zarówno odpowiednią ilość płynów, jak i ogromną ilość witamin i składników mineralnych.

Po obiedzie warto sięgnąć po podwieczorek. Ten posiłek także powinien być bardzo lekki, niskokaloryczny, a jego zadaniem jest dostarczenie nam przede wszystkim dodatkowego nawodnienia organizmu, a także cennych witamin i minerałów. Doskonały może być zatem owoc, sok, czy choćby kisiel. Wieczorem, najpóźniej na 2 godziny przed snem powinna być kolacja. Posiłek ten powinien również dostarczyć nam węglowodanów, tłuszczu i białek, a także skutecznie nawodnić organizm przed nocą. Dodatkowo, kolacja nie może być zbyt ciężka, ale raczej lekkostrawna, pełna witamin i minerałów, które dadzą nam możliwość regeneracji organizmu przez noc.