Kilka słów i fizykoterapii

Odpowiednia terapia – klucz do sukcesu

Każdy z nas narażony jest na dolegliwości różnego rodzaju. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, warto udać się jak najszybciej do lekarza. Dzięki odpowiedniej diagnozie i podjęciu szybkiego leczenia, można spodziewać się najlepszych rezultatów oraz powrotu do dobrej formy. Odpowiednia terapia to klucz do sukcesu. Leczenie polega nie tylko na przyjmowaniu odpowiednich leków. Jego częścią jest często rehabilitacja, która pomaga odzyskać sprawność. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej.

Rehabilitacja ma znaczenie

Popularna formą rehabilitacji jest fizykoterapia. Wśród największych zalet korzystania z tej formy leczenia, można wymienić:

  • zwalczenie uporczywych dolegliwości bólowych,
  • przyspieszenie gojenia urazów,
  • ulga w bólu,
  • powrót do dobrej formy.

Niektóre zabiegi nie mogą być zastosowane w przypadku osób, które mają nadciśnienie, rozrusznik serca, arytmię, nadczynność oraz niedoczynność tarczycy, epilepsja, cukrzyca. Przed skorzystaniem z dobroci fizykoterapii, należy skonsultować się z lekarzem.

Rodzaje fizykoterapii

Jednym z zabiegów fizykoterapii jest laseroterapia, podczas której wykorzystywane jest światło laserowe. Ma ono za zadanie dostarczyć energię do tkanek i komórek, dzięki czemu naturalne procesy regeneracyjne są przyspieszone.
Kolejnym rodzajem jest krioterapia, która wykorzystuje niskie temperatury. Dzięki nim można wykorzystać naturalne procesy ochronne organizmu. Zmniejsza napięcie mięśni, działa przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo.
Magnetoterapia także znajduje się na liście popularnych zabiegów. W tym przypadku wykorzystywane jest pole magnetyczne, które wpływa na regenerację tkanek. Magnetoterapia wykazuje działanie przeciwzapalne.
Ultradźwięki także mają swoje zastosowanie w fizykoterapii. Łagodzą stany zapalne i działają przeciwbólowo. Ultradźwięki pobudzają także krążenie i skutecznie pobudzają tkanki do procesów związanych z regeneracją.
Kolejny rodzaj zabiegów to te, w których wykorzystuje się prąd. W tej kategorii znajduje się jonoforeza, elektrostymulacja oraz diadynamik. Pierwszy zabieg stosuje się najczęściej w przypadku chorób reumatycznych oraz nerwobólów. Elektrostymulacja najczęściej zalecana jest w przypadku porażenia oraz niedowładu. Diadynamik wykorzystuje się zazwyczaj w przypadku chorób stawów, nerwobólów oraz stanów pourazowych.

Podsumowanie

Fizykoterapię wykorzystuje się najczęściej jako formę wspomagającą leczenie. Jest bardzo skuteczna i pomaga w wielu sytuacjach. Warto pamiętać o tym, że szybkie podjęcie leczenia jest bardzo istotne i daje duże szanse na szybki powrót do sprawności. Jeśli więc zauważasz u siebie niepokojące objawy, bóle i ograniczenia, warto udać się do lekarza jak najszybciej. Wskazania do fizykoterapii to nerwobóle, schodzenia kręgosłupa, zwyrodnienia stawów, napięcia mięśniowe, obrzęki i inne. Lekarz po konsultacji i przeprowadzeniu odpowiednich badań dobierze najskuteczniejszą formę leczenia