Jaki jest optymalny poziom witaminy D?

W dzisiejszych czasach jak wiadomo ludzie borykają się z wieloma problemami natury zdrowotnej. Jednak nie zdają sobie sprawy, że na to może mieć wpływ niedobór witamin i minerałów w ich organizmie. To czy jest odpowiedni ma bardzo duże znaczenie. Dlatego powinniśmy o to dbać. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić poziom witaminy d w organizmie.

Wszystko o witaminie D – zdrowie

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż witamina D tak samo jak inne witaminy mają zbawienny wpływ na nasz organizm. Gdy poziom jest zbyt niski, nasz organizm pokazuje, że coś jest nie tak. Za co odpowiedzialna jest witamina D? Na pewno jest bardzo ważna dla kobiet starających się o dziecko lub dla kobiet w ciąży. Wspomaga rozwój płodu. Niestety trzeba przyznać, że mało jest produktów, które są w stanie ją dostarczać w diecie. Występuje między innymi w tłustych rybach i tranie. Dlatego potrzebujemy innego źródła, które będzie w stanie nam je dostarczyć. Nie każdy może zdaje sobie sprawę, ale witamina D jest nazywana witaminą słońca. Czyli wytwarzana jest poprzez promienie słoneczne z przekształconego cholesterolu. Zatem w lato bardzo dobrze, jest spacerować chociaż przez godzinę dziennie, aby dawka była odpowiednia. A co zrobić w zimę? Nic trudnego. Wtedy mamy możliwość suplementować ją w formie tabletek lub kropli. Dlaczego warto zbadać sobie poziom witaminy D? Dlatego, że ma bardzo dobry wpływ na nasze kości i zęby. Ponadto reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową i proces tworzenia się kości. Dodatkowo pełni funkcje:

  1. Bardzo dobry wpływ na układ odpornościowy
  2.  wpływ na rozwój naszego mózgu oraz całego układu nerwowego,
  3.  reguluje poziom ciśnienia tętniczego,
  4.  reguluje funkcję trzustki,
  5.  łagodzi różne stany zapalne skóry,

Czy ktoś w ogóle wie jaki jest odpowiedni poziom witaminy D w organizmie? Na pewno nie wszyscy to wiedzą. A to bardzo ważne. Warto wspomnieć, że poziom jest taki sam dla wszystkich grup wiekowych. Co jest ułatwieniem. Normy wynoszą:
< 20 ng/ml – deficyt,
1. 20 – 30 ng/ml – stężenie suboptymalne,
2. 30 – 50 ng/ml – stężenie optymalne,
3. 50 – 100 ng/ml – stężenie wysokie,
4. > 100 ng/ml – stężenie potencjalnie toksyczne,
5. > 200 ng/ml – poziom toksyczny.

A jeśli chodzi o dzienną dawkę witaminy D, ile wynosi? To zależne jest od wieku i płci.

  • dzieci w wieku 1-18 lat – od 600 do 1000 j.m.,
  • dzieci oraz młodzież do 18. roku życia z otyłością – od 1200 do 2000 j.m.,
  • dorośli – od 800 do 2000 j.m.,
  • dorośli z otyłością – do 4000 j.m.,
  • kobiety planujące zajście w ciążę – od 800 do 2000 j.m.,
  • kobiety w ciąży (od II trymestru) oraz kobiety karmiące piersią – od 1500 do 2000 j.m.

Podsumowując niniejszy artykuł, badanie poziomu witaminy D w organizmie jest bardzo ważne.