Skóra dojrzała – problem kobiet po 40?

Wraz z wiekiem skóra traci na elastyczności i sprężystości, a w miejscach szczególnie wrażliwych pojawiają się głębokie zmarszczki. Są to oznaki cery dojrzałej, które dotyczą każdego. Czas działa na niekorzyść skóry, lecz jest wiele sposobów, aby poprawić jej kondycję i przywrócić dawny blask.

Uroda po 40-tce

Starzenie się skóry zaczyna się w okolicach 25 roku życia, kiedy to pojawiają się pierwsze zmarszczki wokół oczu tzw. kurze łapki. Nabiera ono tempa po trzydziestce. Jednakże o skórze dojrzałej mówi się około 45 roku życia bądź wcześniej, w zależności od osobniczych uwarunkowań. Wtedy to zaczyna się powoli obniżać stężenie żeńskich hormonów płciowych tj. estrogenu i progesteronu. Dochodzi do uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych, zmniejsza się ich liczba, przez co skóra staje się niewystarczająco ukrwiona. Tempo pracy fibroblastów (komórek skóry właściwej) zwalnia, co prowadzi do zmniejszonej produkcji elastyny, kolagenu czy kwasu hialuronowego. Z czasem ich możliwości replikacyjne i metaboliczne ustają, a proces odnowy ulega osłabieniu.

W wyniku nieprawidłowego funkcjonowania fibroblastów, włókna kolagenowe i elastynowe stają się nadto rozciągliwe, tracą na elastyczności, a zmniejszona liczba cząsteczek kwasu hialuronowego w skórze właściwej prowadzi do przesuszenia skóry oraz utraty jej sprężystości. W ten sposób dochodzi do powstawania zmarszczek. Duży wpływ mają zarówno czynniki genetyczne, wewnętrzne i zewnętrzne. Do czynników zewnętrznych zalicza się uwarunkowania środowiskowe – zanieczyszczenie środowiska, promieniowanie ultrafioletowe, promieniowanie jonizujące, działanie wolnych rodników, stres, niewłaściwa pielęgnacja skóry czy nieprawidłowy tryb życia, natomiast wewnętrzne to głównie nieprawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej czy niedobory witamin.

Jakie są cechy charakterystyczne tego stanu cery?

Przede wszystkim charakteryzuje się ona utratą jędrności i elastyczności. Pojawiają się zmarszczki o różnej głębokości. Dochodzi do utraty owalu twarzy, staje się on nieregularny. Zaczynają opadać kąciki ust, oczu oraz powiek. Pogłębia się bruzda nosowo-wargowa. Skóra w okolicach żuchwy zaczyna opadać. Dochodzi do przesuszenia skóry. Staje się ona cienka i wiotka. Pojawiają się rozszerzone naczynka. Występują plamy pigmentacyjne.

Jak należy pielęgnować skórę dojrzałą?

Prawidłowa pielęgnacja pomoże spowolnić zaistniałe zmiany w skórze, a nawet cofnąć widoczne efekty wywołane starzeniem się skóry. Istotnym elementem jest styl życia. Jako podstawę powinno traktować się prawidłowe nawodnienie organizmu oraz odpowiednio dobraną dietę. Należy również unikać używek takich jak alkohol czy papierosy. Natomiast jeżeli chodzi o kosmetyki – to powinny one zawierać właściwe związki aktywne, które będą działać wielokierunkowo m.in. będą wpływać na odżywienie i regenerację skóry, jednocześnie ją nawilżając. Główną kwestią powinna być ochrona przeciwsłoneczna, która nie tylko blokuje działanie wolnych rodników, ale także przeciwdziała tworzeniu się plam pigmentacyjnych. Warto sięgać po preparaty zawierające w swoim składzie witaminę C, retinol, drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy, aktywator kolagenu, peptydy, algi czy olej arganowy. W zależności od wybranych składników, działanie takich kosmetyków różni się. Witamina C wpływa na rozjaśnienie plam pigmentacyjnych oraz na produktywność fibroblastów, które wytwarzają prawidłowy jakościowo kolagen. Z kolei kwas hialuronowy poprawia wygląd skóry, poprzez jej odpowiednie nawilżenie. Witamina A stymuluje produkcję kolagenu, redukuje przebarwienia oraz pobudza regenerację komórek skóry.