Widok igieł przebijających skórę w niektórych obszarach ciała może wydawać się bolesny, ale akupunktura jest w rzeczywistości starożytną formą leczenia bólu, która poprawia przepływ energii w całym ciele. Akupunktura powstała w Chinach tysiące lat temu i jest praktykowana do dziś. National Institutes of Health sponsorował kilka badań dotyczących efektów akupunktury jako leczenia bólu w stanach takich, jak zapalenie stawów i inne dolegliwości, które powodują przewlekły ból.
Podczas gdy zachodni naukowcy podejrzewają, że akupunktura może stymulować uwalnianie substancji chemicznych łagodzących ból lub pobudzających naturalne zdolności organizmu do leczenia, wiara pacjenta w akupunkturę jest ważnym czynnikiem zwiększającym szanse na powodzenia zabiegu. Według dr Hayesa Wilsona, głównego reumatologa w szpitalu Piedmont w Atlancie i krajowego doradcy medycznego Fundacji Arthritis, akupunktura może pomóc każdemu.
Powiedział jednak, że „… to zadziała dla ludzi, którzy w to wierzą”. Wiele zabiegów przeciwbólowych jest skutecznych, ponieważ pacjent w nie wierzy. Ludzie, którzy nie wierzą, że wyzdrowieją, mają mniejsze szanse na powodzenie. Ponieważ zabieg wiąże się z ryzykiem w związku z używaniem igieł, istnieją pewne problemy zdrowotne, w przypadku wystąpienia których akupunktura nie jest zalecana. Przeciwwskazaniem jest na przykład zaburzenie krzepnięcia krwi lub przyjmowanie leków rozrzedzających krew. Istnieje również duże ryzyko rozprzestrzenienia się choroby zakaźnej, przypadkowego przekłucia narządów, niewielkiego krwawienia oraz pozostawienia w ciele złamanych lub zapomnianych igieł. Według Dennisa Turka, profesora anestezjologii i badań nad bólem na University of Washington School of Medicine, ludzie szukają sensu w szkodliwych doznaniach i określają, jak bardzo są one uciążliwe z pomocą mózgu. Kilka czynników może wpływać na to, jak ludzie postrzegają doznania, co decydują się z nimi zrobić i jak wchodzą w interakcje z otoczeniem. Jednym z czynników psycholog -icznych, który może nasilać odczuwanie bólu, jest stres. Mięśnie mają tendencję do napinania się i mogą wpływać na już tkliwe tkanki.
Stres może wzmacniać odczuwanie bólu. Osoby zestresowane mogą interpretować sytuacje jako trudniejsze i mogą skłaniać ich do unikania pewnych rodzajów aktywności, ponieważ obawiają się, że pogorszy to ich ból. Jeśli jest taka możliwość, warto jest spróbować rozwiązać problem u źródła, by złagodzić presję. W przypadku częstego narzekania współmałżonka, spróbuj znaleźć sposób, aby usiąść i otwarcie omówić problem. Jeśli zmniejszenie napięcia nie jest możliwe, rozważ zdrową i pozytywną rozrywkę, taką jak oglądanie filmu, słuchanie muzyki lub spędzanie czasu z przyjaciółmi. Przyjemne czynności mogą chwilowo odwrócić uwagę od bólu.
Relaks to kolejny zabieg przeciwbólowy. Medytacja, joga, techniki głębokiego oddychania, stopniowa relaksacja mięśni, masaż, Tai Chi i wizualizacja okazały się skuteczne w leczeniu bólu. W radzeniu sobie ze stresem lub dolegliwościami pomaga również dołączanie do grup wsparcia lub uzyskanie indywidualnego doradztwa. Jednakże, chociaż istnieje wystarczająca ilość dowodów na to, że osoby, które dołączają do grup wsparcia, doświadczają znacznej poprawy samopoczucia fizycznego i emocjonalnego, osoby, które nie są otwarte w dyskutowaniu o swoich problemach, mogą nie odnosić korzyści z tego rodzaju strategii radzenia sobie ze stresem. Różne techniki mają zastosowanie do różnych osób.