W czasie ciąży kobiety mogą świadomie przygotować się na przyjście dziecka na świat, a nawet sprawić, że niektóre objawy staną się znośne. Możesz się jednak zastanawiać, czy można cokolwiek zrobić, gdy zbliża się poród i zaczynają się skurcze. Poród, choć oznacza przyjście na świat naszego dziecka, nie da się ukryć, że jest źródłem wielu udręk. Szczególnie z powodu bólu spowodowanego skurczami miednicy, odpowiedzialnymi za wydalenie dziecka. Istnieją jednak pewne metody, które pomogą Ci przejść przez ten trans bez większych komplikacji i będziesz mogła urodzić dziecko w zadowalający sposób. Niektóre z metod, które możemy zastosować w praktyce, są całkowicie naturalne. Oznacza to, że nie mogą one powodować żadnych skutków ubocznych dla płodu ani dla matki.
Dlaczego warto stosować naturalne metody łagodzenia bólu związanego ze skurczami?
Stosowanie naturalnych metod łagodzenia bólu związanego ze skurczami jest ważne ze względu na konsekwencje stosowania innych metod. Na przykład zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego może spowodować uszkodzenie ciała matki lub poród dziecka. W żadnym wypadku nie zaleca się stosowania leków w celu złagodzenia lub uniknięcia bólu związanego ze skurczami.
Naturalne metody łagodzenia bólu związanego ze skurczami porodowymi.
Kobieta może uniknąć stosowania leków w celu złagodzenia bólu związanego ze skurczami podczas porodu. W ten sposób można poradzić sobie z bólem, stosując w praktyce kilka prostych, ale skutecznych metod, z których jedna dotyczy przyjmowanej postawy. Najbardziej zalecane jest stanie w pozycji kucznej lub półsiedzącej, co ułatwi otwarcie kanału rodnego. Spacery to kolejna opcja, którą można wybrać w celu zmniejszenia intensywności bólu spowodowanego skurczami. Jeśli masz piłkę gimnastyczną, możesz usiąść z szeroko rozstawionymi nogami. Istnieją jednak także inne techniki, które można wykorzystać.
1. Ćwiczenia oddechowe.
Ćwiczenia oddechowe są prawdopodobnie jedną z najskuteczniejszych metod kontrolowania bólu związanego ze skurczami. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak oddychać w tym czasie, aby pomóc Ci przetrwać środek porodu i nie doprowadzić do hiperwentylacji. Istotne jest również dotlenienie mięśni, a także ilość tlenu, jaką dziecko może otrzymać podczas porodu. Świadome oddychanie może znacznie obniżyć poziom bólu spowodowanego skurczami. Ponadto zapobiegnie to napinaniu się mięśni i pozwoli im się rozluźnić, co ułatwi wydalenie dziecka. Dlatego w czasie ciąży konieczne jest ćwiczenie technik oddechowych.
2. Relaks i joga.
W związku z tym zaleca się kobietom wykonywanie ćwiczeń, które pomogą im świadomie i głęboko oddychać. Ćwiczenia jogi pozwolą Ci opanować niezbędną technikę oddychania, ale przyniosą także inne korzyści. Obejmują one ujędrnienie mięśni zaangażowanych w pracę, a także zwiększenie elastyczności. Technika relaksacji może być jednak bardzo korzystna, ponieważ pozwala uniknąć stresu, a tym samym bólu podczas skurczów. Twoje ciało musi być zrelaksowane i przygotowane do porodu. Godne polecenia są techniki progresywnego rozluźniania mięśni Jacobsona, dzięki którym można dowiedzieć się, jak stopniowo napinać i rozluźniać poszczególne mięśnie.
3. Kąpiele dylatacyjne.
Niektóre ośrodki medyczne oferują pacjentkom, które rozpoczęły poród, kąpiel rozwadniającą. Są one wypełnione ciepłą wodą, która ma działanie uspokajające podczas skurczów. Kobiety zanurzają się w tych wannach, aby zimna woda mogła rozluźnić mięśnie krocza.
4. Masaż i akupunktura.
Istnieją również inne naturalne metody, które można wykorzystać do złagodzenia bólu podczas skurczów porodowych. Jedną z takich metod jest akupunktura — starożytna technika, w której do uśmierzania bólu wykorzystuje się cienkie igły. Choć niektórzy mogą uważać, że jego działanie przeciwbólowe nie sprawdza się w takich przypadkach, inni stosują go z niesamowitym skutkiem. Jeśli jednak wolisz korzystać z innych, bardziej znanych metod, być może zainteresuje Cię informacja, że masaż może okazać się pomocny. Jest to bardzo skuteczny sposób na rozluźnienie mięśni i uwolnienie napięcia, które może powodować ból podczas skurczów. Jest szczególnie korzystny, gdy jest stosowany w okolicy lędźwiowej.